28 Mar, 2024, 11:06

* Koszatniczka - na tym forum dowiesz się wszystkiego o opiece nad koszatniczką.

Autor Wątek: Jak zrobić kołnierz dla koszatniczki - poradnik  (Przeczytany 11182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Jak zrobić kołnierz dla koszatniczki - poradnik
« dnia: 30 Sie, 2017, 23:33 »
   Art. powstał na potrzeby kołnierza dla szynszyli jednak docelowo wymiary nie będą sie znacząco różnić, żeby zmniejszyć kołnierz dla koszatniczki odcięta zostanie większa część niż 1/4 z koła, długość tuby będzie można skrócić już po przymierzeniu, ale przed założeniem na koszatniczkę.


Witajcie,
nauczona doświadczeniem i maniakalnym wręcz uporem mojej szynszyli do zrywania strupów z ran lub miejsc amputacji wykonałam i zastosowałam podczas leczenia chorego miejsca kołnierz dla szynszyla. Wykonanie podobne do kołnierza kocio-psiego jednak w dużo mniejszym rozmiarze. Wklejam jako poradnik, ponieważ wiem, że czasami nawet lek.wet. mają problem z wykonaniem czegoś takiego dla naszego chorego pupila, a kołnierz bardzo pomaga.


1. Za materiał do wykonania kołnierza może posłużyć nam stara klisza RTG, lub plastikowa twardsza okładka na zeszyt czy książkę.
Najpierw rysujemy dwa okręgi, jeden o średnicy 17,5cm i w nim drugi 6,5cm, tak ze różnica miedzy okręgami wynosi 5,5cm. To będzie okrąg kołnierza.


2.Po wycieciu zewnętrznego koła, odcinamy 1/4 całości wraz z kołem wewnętrznym.


3. wewnętrzny okrąg za pomocą 3 gazików i papierowego plastra oklejamy by nie ocierał szyji naszego zwierzaka



4. gotowy kołnierz mocujemy na szyji zwierzaka za pomocą zszywacza - uwaga na uszy!!! Po założeniu musi zostać tyle miejsca abyśmy pod kołnierz mogli spokojnie wsadzić jeden palec. Wtedy kołnierz nie jest za mocno założony i nie dusi zwierzaka.


A miejsce zszycia oklejamy kawałkiem lepca żeby nie drażnił uszek zwierzątka.


Pamiętajcie, że zwierzątko w kołnierzu porusza się niezgrabnie, utrudnia mu on jedzenie, dlatego też zwierzątko w kołnierzu powinno mieszkać podczas leczenia w transporterze lub płaskiej klatce bez półek (możliwość upadku i złamań), oraz powinno być regularnie kilka razy dziennie dokarmiane preparatami typu Herbi Care.

Długość kołnierza na zasadzie prób i błędów została dobrana tak, by zwierzak mógł pobierać wodę z poidełka oraz zioła czy siano (stąd podane wyżej wymiary), jednak nie zje samodzielnie rzeczy, które musi sobie przytrzymać łapkami.

Pamiętajmy też, że uszka koszatniczki są prawie łyse, a od plastiku się odparzają, warto je codziennie przypudrować od tyłu pudrem dla dzieci.


Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

 

szynszyle i inne gatunki: psy, szynszyle i koty, świnki morskie, koszatniczki, króliki...

Zaczęty przez cappuccinoDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 192
Wyświetleń: 80617
Ostatnia wiadomość 02 Sty, 2017, 08:39
wysłana przez Rukola
Oddam dwie koszatniczki samczyki 3 letnie z pełnym wyposażeniem i klatką. Olesno

Zaczęty przez DarknessDział Oddam koszatniczkę

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 707
Ostatnia wiadomość 25 Maj, 2023, 18:10
wysłana przez Darkness
Dziwny przypadek koszatniczki Tobela/ Szybkie zgodny moich koszatniczek.

Zaczęty przez Jakub1990Dział Problemy zdrowotne, choroby koszatniczek

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8636
Ostatnia wiadomość 08 Lip, 2020, 12:06
wysłana przez Jakub1990
Oddam dwie koszatniczki, 4 miesięczne samce, Kraków i okolice

Zaczęty przez IkaDział Oddam koszatniczkę

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 470
Ostatnia wiadomość 03 Maj, 2023, 20:21
wysłana przez Ika
Przyjmę dwie koszatniczki z domowej hodowli od 8 sierpnia

Zaczęty przez Kasia_UDział Przyjmę koszatniczkę

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 447
Ostatnia wiadomość 17 Lip, 2022, 06:43
wysłana przez Kasia_U
SimplePortal