28 Mar, 2024, 23:30

Autor Wątek: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem  (Przeczytany 3581 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mikarin

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 109
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • moje uszytki i takie tam...
Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« dnia: 09 Kwi, 2014, 20:20 »
Witam,

mój najstarszy chłopak, Pinkuś, w tym roku skończył 12 rok życia. Jest żywym szynszylem, zabawnym, czystym, niezbyt skorym do spacerów, ale czasami daje się namówić.

Kłopoty zaczęły się jakieś pół roku temu. Co jakiś czas bez wyraźnego powodu ma biegunkę i nie bardzo wiem, co robić. Podaję mu Smectę i węgiel w łapki, ale na dłuższą metę to bez sensu - przy ciągłych powrotach tej przypadłości czuję się, jakbym działała tylko doraźnie, a nie leczyła problem.

Pinki ma 12 lat, pierwsze 9 lat spędził u jakiejś kobiety, która karmiła swoje dwie szynszyle tylko sianem i bakaliami, młodszy o rok kolega Pinkiego umarł zanim przejęłam gryzonie. Pinkuś od razu poszedł do weterynarza, pani wet określiła jego stan jako dobry.

Jedyne, co mnie od jakiegoś czasu niepokoi, to straszne szarpanie poidła. Pinki bardzo się siłuje z poidełkiem, bo bardzo bardzo chce mu się pić. Kiedy stawiam miseczkę z wodą - bez najmniejszych problemów podchodzi i pije do woli. Jest to jednak rozwiązanie dorywcze, bo oprócz szarpania poidła Pinki z uporem maniaka wywala michę z jedzeniem - po prostu mu nie pasuje i już. Taką ma manierę i raczej nie da rady go od niej odzwyczaić ;)

Odnoszę wrażenie, że to picie wody i biegunki mogą mieć związek albo z wiekiem, albo z cukrzycą nabytą u poprzedniej właścicielki (Pinki nie znosi kolb, bakalii, słodkości typu rodzynki, choć tłuszczem z pestek i orzechów nie pogardzi).

Biorę oczywiście na względów, że Pinki jak na ludzkie ma już 65 lat, wymaga więc specjalnych względów.


Jaką karmę polecicie? Czy jechać do specjalisty? Zrobić jakieś badania? Suplementować coś? Opiekował się ktoś tak leciwą szyszką? Możecie mi coś doradzić?

Aspazja i Frania plus syn plus mąż. Co daje łącznie 3 dzieci, w porywach do 4. O matko....
Stasiu, czarna duszyczko, kicaj sobie tam, gdzie ci dobrze (2009 - 20.11.2016)
Pinkulku, wojownicy walczą do końca i odchodzą w chwale. Śpij, kochanie, śpij... (2002 - 20.06.2017)
Józiaczku, Biala Małpo, tak nagle i niespodziewanie żyłaś, i tak też odeszłaś (2009 - 5~7.08.2017)

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Kwi, 2014, 20:40 »
Mam szynszyla z cukrzyca i tez duzo pije , podaje mu karme versal laga nature chinchilla re-balance :)
Oprocz karmy dostaje zioła suszone , topinambur, zarodki pszenne , pyłek pszczeli , buraczki suszone, cykorie itp.
Czy Twój szylek był odrobaczany? Czeste biegunki moga oznaczać zarobaczenie. Udaj się do specjalisty który przebada go dokładnie , zbada kupki i powie Ci czy są robaki.


Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Kwi, 2014, 21:59 »
Tak, badanie bobków to podstawa w tym wypadku, może to być lamblioza. Co do szarpania poidła, to czy jesteś pewna, że z niego leci wystarczająca ilość wody aby szylek mógł się spokojnie napić ? Pytam, bo sama kiedyś kupiłam poidełko z dwoma kulkami w środku i mało szylków nie ususzyłam, bo się okazało, że leciało z niego tylko po kropelce, ponieważ było to poidło dla chomików, a takiej informacji na nim nie było.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

Offline Mikarin

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 109
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • moje uszytki i takie tam...
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Kwi, 2014, 22:11 »
Poidła zamieniałam kilka razy i lipa, nie napija sie tyle ile potrzebuje, ale poszukam czegoś o większej przepustowości.

Karmę znam, kupię, dzięki za info :)

Kogo możecie mi polecić z Dolnego Śląska? Jestem z Wałbrzycha, ale dysponujemy samochodem i już mam możliwość dotransportować szczura np. do Wrocławia.

Aspazja i Frania plus syn plus mąż. Co daje łącznie 3 dzieci, w porywach do 4. O matko....
Stasiu, czarna duszyczko, kicaj sobie tam, gdzie ci dobrze (2009 - 20.11.2016)
Pinkulku, wojownicy walczą do końca i odchodzą w chwale. Śpij, kochanie, śpij... (2002 - 20.06.2017)
Józiaczku, Biala Małpo, tak nagle i niespodziewanie żyłaś, i tak też odeszłaś (2009 - 5~7.08.2017)

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Kwi, 2014, 22:17 »

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline marcsl

  • ~Opiekun Stada~
  • *
  • Wiadomości: 1127
  • Uzbierane migdały: 33
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Kwi, 2014, 22:20 »
Co do weta http://wet.wroclaw.pl/   Polecam.Poidełka Vitakrafta są dobre.Songo z nich się spokojnie napije,ale i tak z nim walczy :P No i badanie bobków to podstawa.Ziółka dajesz do zjedzenia?Aktualnie jaką karmę podajesz?

Offline Mysza <")))/

  • DUCH SZYNSZYLA
  • Administrator
  • ~Szynszylomaniak Do Kwadratu~
  • *****
  • Wiadomości: 7781
  • Uzbierane migdały: 48
  • Płeć: Kobieta
  • Bunia (Beza,Ciri,Mimi,Diana,Dantusia w pamięci.)
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Kwi, 2014, 22:43 »
jak przez tyle lat dostawał bakalie to zapewne ma cukrzyce. Musicie zrobić badanie moczu i krwi. Cukrzyca tłumaczyła by pragnienie.

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy się podniesiesz.

Offline Mikarin

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 109
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • moje uszytki i takie tam...
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Kwi, 2014, 08:19 »
Ze wszystkimi gryzoniami biegałam do Skwiry w Wałbrzychu. Umiała pomóc, kiedy Rysiek złapała gronkowca (jako JEDYNA na Wałbrzych poprawnie zdiagnozowała mysz), też były wymazy robione gryzoniowi. Porozmawiam z nią, może uda się badania zrobić na miejscu, a na konsultację Pinkiego zawieźć. Tutaj podróż traktuję jako ostateczność, bo jednak Pinki w swoim życiu praktycznie nie podróżował.

Czyli kał na obecność robali, mocz i krew na cukrzycę.

Chłopak dostawał do tej pory Chinchila Nature. Jak będę na dniach szła do sklepu po karmę, to kupię mu Re-Balance. Dostaje ziółka podstawowe i uzupełniające, mniszek, miętę z ogrodu mamy i pokrzywę zrywaną gdzieś na jakimś wygwizdowie, gdzie cywilizacja nie dochodzi, nawet domów nie ma. Coś jeszcze wprowadzić? Nie chce mu po prostu za dużo mieszać. Dostaje orzeszka laskowego raz w tygodniu i ostatnio dostał kawałek suszonego jabłka. Nigdy wcześniej nic mu nie było, a terach - bach - biegunka.

Czy mysz cukrzycowa ma tylko liczone wymienniki, czy przyjmuje też jakieś leki?

Aspazja i Frania plus syn plus mąż. Co daje łącznie 3 dzieci, w porywach do 4. O matko....
Stasiu, czarna duszyczko, kicaj sobie tam, gdzie ci dobrze (2009 - 20.11.2016)
Pinkulku, wojownicy walczą do końca i odchodzą w chwale. Śpij, kochanie, śpij... (2002 - 20.06.2017)
Józiaczku, Biala Małpo, tak nagle i niespodziewanie żyłaś, i tak też odeszłaś (2009 - 5~7.08.2017)

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Kwi, 2014, 08:54 »
Ja nie podaje mu żadnych leków ale ma zbilansowaną diete.
Żadnych rodzynków, moreli,żurawiny itp.
Lepiej dać coś zdrowego - topinambur, jagoda goji, jabłko suszone , buraczek, zarodki i pyłek ,siemie lnu raz w tygodniu daje orzechy - migdał i laskowy- na zmiane oczywiście :)



Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline Mikarin

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 109
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • moje uszytki i takie tam...
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Kwi, 2014, 09:07 »
Karolina - a jak wygląda u Was kwestia spacerów? Ile w ogóle Twój maluch ma lat?

Przepraszam, ze Was tak gnębię, ale jak mam przed sobą perspektywę straty Pinkiego, nawet za kilka lat, to się nieco boję - bardzo się zżyliśmy przez te kilka lat... Odnoszę wrażenie, że po tym, co przeżył wcześniej należy mu się u mnie spokojna starość....

Aspazja i Frania plus syn plus mąż. Co daje łącznie 3 dzieci, w porywach do 4. O matko....
Stasiu, czarna duszyczko, kicaj sobie tam, gdzie ci dobrze (2009 - 20.11.2016)
Pinkulku, wojownicy walczą do końca i odchodzą w chwale. Śpij, kochanie, śpij... (2002 - 20.06.2017)
Józiaczku, Biala Małpo, tak nagle i niespodziewanie żyłaś, i tak też odeszłaś (2009 - 5~7.08.2017)

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Kwi, 2014, 09:24 »
Mój Moris ma niecałe 2lata - młody szylek 
Wybiegi ma codziennie albo co 2dni - tak po 2-3godzinki  [zakrecony2]
Zrób badanie krwi i kupek żeby wiedzieć czy ma cukrzycę i robaki - jeśli cukrzyca się potwierdzi wtedy wprowadzasz diete .
Pinki napewno ma u Ciebie baardzo dobrze [good]
A może pochwaliłabyś się swoim pupilem? Chętnie zobacze Pinkiego  :love:

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline Mikarin

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 109
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • moje uszytki i takie tam...
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Kwi, 2014, 09:55 »


Zdjęcie jak najbardziej aktualne  :love:

 [bardzopolecam]

Aspazja i Frania plus syn plus mąż. Co daje łącznie 3 dzieci, w porywach do 4. O matko....
Stasiu, czarna duszyczko, kicaj sobie tam, gdzie ci dobrze (2009 - 20.11.2016)
Pinkulku, wojownicy walczą do końca i odchodzą w chwale. Śpij, kochanie, śpij... (2002 - 20.06.2017)
Józiaczku, Biala Małpo, tak nagle i niespodziewanie żyłaś, i tak też odeszłaś (2009 - 5~7.08.2017)

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Kwi, 2014, 09:58 »
Śliczna mordeczka  :love:
nie wygląda na 12lat :)

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline Mikarin

  • ~Opiekun Wybiegu~
  • *
  • Autor wątku
  • Wiadomości: 109
  • Uzbierane migdały: 0
  • Płeć: Kobieta
    • moje uszytki i takie tam...
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Kwi, 2014, 10:04 »
Moja menażeria się plasuje wiekowo w następujący sposób:

Pinki urodzony w 2002 r. (wg info właściciela, bo wszystkie szczury przejmowałam z dziwnych miejsc i od dziwnych ludzi), Aspazja 2008 r., Stachu i Frania 2009 r., Józia 2010 r.

Po Pinkusiu widać, widać ;) Tylko trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Dorośli ludzie mają jakby bardziej zbite nogi i są jakby bardziej zapadnięci w siebie, mniej sprężyści, ale nadal sprawni. Taki właśnie jest Pinkuś - pan w sile wieku - nie młodzik, ale nie staruszek. jeszcze kilka pięknych lat przed nim - i zależy mi, żeby dożył ich w jak najlepszym stanie  :cmok:

Aspazja i Frania plus syn plus mąż. Co daje łącznie 3 dzieci, w porywach do 4. O matko....
Stasiu, czarna duszyczko, kicaj sobie tam, gdzie ci dobrze (2009 - 20.11.2016)
Pinkulku, wojownicy walczą do końca i odchodzą w chwale. Śpij, kochanie, śpij... (2002 - 20.06.2017)
Józiaczku, Biala Małpo, tak nagle i niespodziewanie żyłaś, i tak też odeszłaś (2009 - 5~7.08.2017)

Offline KarolinaGliwice

  • ~Mówiący Do Ludzi~
  • **
  • Wiadomości: 1309
  • Uzbierane migdały: 14
  • Płeć: Kobieta
  • MORIS ♥ TIMON ♥
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Kwi, 2014, 10:15 »
o to masz większe stado :)
Pinkuś ma jeszscze lata przed sobą , jak byłam kiedyś na prześwietleniu z moim Marleyem (*) , przyszła Pani z szylkiem w wieku 23 lat [wykrzyknik duzy]

Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.

MARLEY |*| ♥
PESIA |*| ♥

Offline Basia_W

  • DOBRA DUSZA FORUM
  • ~Przewodnik Stada~
  • ****
  • Wiadomości: 3784
  • Uzbierane migdały: 3
  • Płeć: Kobieta
  • Pusiek + Pusia + Bunia Kinia[*]
Odp: Opieka nad starszym 12-letnim szynszylem
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Kwi, 2014, 18:54 »
We Wrocławiu najlepszym wetem dla szylek jest dr Piasecki, tylko nie wiem gdzie przyjmuje, musiałabyś poszukać. Na razie zrób potrzebne badania, wtedy okaże się czy będzie musiał mieć dietę.

reszta odchowanych maluszków - Mikuś, Figa, Miś, Żabuś, Fikuś, Kubuś, Misia, Edi, Czaruś, Pysia, Krusio, Pimpuś, Miluś, Fredzio, Spidi.

 

Łazienkowe oswajanie: szynszyla z człowiekiem / szynszyla z szynszylem.

Zaczęty przez dream*Dział opieka i behawior

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 40286
Ostatnia wiadomość 18 Lip, 2015, 23:44
wysłana przez Vuko
Podróż, wyjazd: z szynszylem czy bez, czy szynszyle lubią podróżówać, jak znoszą podróż? transport - metody i porady

Zaczęty przez KikaDział Rady, porady...

Odpowiedzi: 217
Wyświetleń: 87328
Ostatnia wiadomość 05 Cze, 2016, 18:43
wysłana przez Kety
Problem z Szynszylem - ospałość, praktycznie brak aktywności.

Zaczęty przez Nogad_21Dział Rady, porady...

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 17080
Ostatnia wiadomość 16 Sie, 2010, 10:27
wysłana przez Mysza <")))/
Ja też jestem szynszylem... czyli jak przechytrzyć malucha

Zaczęty przez KajaDział Pogaduchy i ciekawostki

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 2054
Ostatnia wiadomość 16 Lut, 2005, 14:57
wysłana przez xenarthra
Pomocy. Z szynszylem dzieje sie cos złego

Zaczęty przez MajamesDział Ostry dyżur

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1334
Ostatnia wiadomość 22 Lip, 2015, 23:11
wysłana przez Mysza <")))/
SimplePortal